Etninė kultūra

etnokulturos diena nuo kraicio skryniu delmonu rasto iki gausios pavasario mugesBalandžio 18 d. gražiausiais lietuviškų tradicijų akordais Klaipėdos r. Kretingalės pagrindinėje mokykloje nuvilnijo netradicinio ugdymo diena – Etnokultūros diena. Visos veiklos, skirtos lietuviškumo, tautiškumo, tradicijų puoselėjimui, susijungė į nuostabią pynę, išmargintą įvairiausiais raštais. Ši diena – viena iš etnokultūros projekto „Mažais žingsneliais po Mažąją Lietuvą ir Žemaitiją“ numatytų veiklų.

virtuali kurybiniu darbu paroda delmono rastaiPriekulės vaikų lopšelis-darželis įgyvendina Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojamą ilgalaikį etninį projektą „Kūrybiškai atrandu Mažąją Lietuvą“, kurio partneriais yra Priekulės kultūros centras ir Agluonėnų mokykla-darželis. Spalio mėnesį organizuota respublikinė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų kūrybinių darbų paroda „Delmono raštai“.

kelione po mazaja lietuvaBalandžio 27 d. Kretingalės pagrindinėje mokykloje vyko Etnokultūros projekto „Mažais žingsneliais po Mažąją Lietuvą” veiklos. Projekto tikslas – susipažinti su Mažosios Lietuvos istorija, aplankyti žymiausias vietoves ir per praktines-patyrimines veiklas išbandyti senuosius lietuvių amatus.

liaudies kurybos turtai is praeities musu tautos unikalumas ir grozisŽinomas tarpukario Lietuvos tyrinėtojas Antanas Tamošaitis išleistoje knygoje „Sodžiaus menas“ rašė: „Mūsų kartos uždavinys yra tuos liaudies kūrybos turtus, kurie jau išėjo iš gyvenimo apyvartos, surinkti ir neduoti jiems žūti. Bet to būtų maža. Mūsų liaudies meną mes turime visokeriopai palaikyti, iš senų amžių atėjusią jų išvaizdą, raštus, spalvas tobulinti ir taikyti naujiems šių laikų meno dirbiniams.“ Šie žodžiai aktualūs ir šiandien, bei skatina semtis įkvėpimo iš mūsų senelių, prosenelių gyvenimo.

kas slypi vilnos kamuolelyje1Atsakymo į šį klausimą Kretingalės pagrindinės mokyklos 1–4 klasių mokiniai ieškojo dalyvaudami etninės kultūros projekte.

Mokiniai aktyviai dalyvavo Kretingos amatų centro ir Gargždų krašto muziejaus edukacinėse veiklose apie vilnos kelią. Susipažino su vienu seniausių amatų – vilnos apdirbimu, darbo įrankiais. Susitikimų su amatininkais metu mokėsi vilnos vėlimo technikos, o dalyvaudami įvairiuose praktiniuose užsiėmimuose mokinukai patys vilną šukavo, verpė. Mažųjų delnuose puikavosi pačių nuvelti kalėdiniai žaisliukai,  spalvoti vilnoniai kamuoliukai, telefonų dėklai.

ivyko pirmasis projekto tautiniai ornamentai zenklai is praeities renginysSpalio 12 d. Dovilų etninės kultūros centre vyko paskaita „Baltų simbolių intertekstualumas“, kurią Klaipėdos rajono mokytojams skaitė Klaipėdos universiteto profesorius Rimantas Balsys. Tai pirmasis šių metų  jungtinio projekto „Tautiniai ornamentai – ženklai iš praeities“ renginys. Projektą koordinuoja Gargždų lopšelis-darželis „Naminukas“, partneriai – Gargždų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, Dovilų pagrindinės mokyklos ikimokyklinis ir priešmokyklinis skyrius, Dovilų etninės kultūros centras ir Klaipėdos rajono švietimo centras. Projektą iš dalies finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė.

Kas galėjo pamanyti, kad šiame rajono etnoprojekto pavadinime bus tiek raktinių simbolių, vedančių į bendrystę, į pajautimo vienovę, į bendras šaknis...

Projektas, gimęs iš vidinės paskatos gilintis į slapčiausius ženklus ir ieškant minčių sesių ir brolių.

kurybiniu darbu paroda zoliu svajosŠvietimo centrą pasiekia vis nauji reportažai iš mokyklų, kuriose įgyvendinamas tęstinis Švietimo centro projektas „Etninių simbolių raktas bendrystei“. Kviečiame susipažinti su Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinio ugdymo skyriaus 5–9 kl. mokinių darbais. Projektą mokykloje įgyvendino dailės ir technologijų mokytoja Edita Jurkaitienė.

Eiti į parodą >>>

tautinis paveldas musu turtasTautodailės savitumą  privalu perduoti  jaunajai kartai, kuri, vedama šiuolaikinių technologijų, pamiršta savo ištakas, lietuvišką prigimtį ir tradicijas. Vėžaičių pagrindinėje mokykloje buvo vykdomas Tautodailės metams skirtas  Klaipėdos rajono savivaldybės iš dalies finansuojamas etnoprojektas „Tautinis paveldas – mūsų turtas“. Projekto veiklomis mokiniai buvo supažindinti su vietos tautodailininkais, tautodailės menu, kultūriniu turizmu bei suorganizuota kūrybos darbų paroda.

etnokulturos vertybes siekiant sveikos visuomenes ateityjeGargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ etnokultūros projekto „Iš lobių skrynelės į vaikų širdeles ir stiprią sveikatą“ veikla prasidėjo kovo mėnesį. Grupių „Drugeliai“ ir „Ežiukai“ ugdytiniai, tėveliai, seneliai ir mokytojos nuotoliniu būdu dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ekologiniame konkurse „Mano žalioji palangė“, skirtame Eugenijos Šimkūnaitės metų paminėjimui.

Nors buvo karantino metas, bet veikla vyko sklandžiai. Priešmokyklinio ugdymo mokytojų Virginijos Martyšienės ir Raimondos Bubliauskienės motyvuoti ugdytiniai kartu su šeimos nariais sėjo, sodino, prižiūrėjo vaistažoles, įvairius vaistingus augalus namuose ant palangių. Puikus rezultatas:  grupės „Ežiukai“ komanda - II turo nugalėtojai.

etnokulturinis projektas pelytes pyragas veivirzenu jurgio saulio gimnazijojeŠiuolaikiniame informaciniame amžiuje etnokultūra suspindi kiek kitomis spalvomis. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje domėjimąsi krašto tradicijomis, liaudies dainomis, šokiais galime ugdyti nuo pat ikimokyklinukų.

2019 12 23 12 22 37 2019 12 Naminuke lobių skrynelė vis dar neišsemiama Google nuotraukosJau penktus metus Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ bendruomenė vykdo etnokultūros projektus (dalinai finansuojamus Klaipėdos r. savivaldybės). 2019 metų projektas „Iš lobių skrynelės į vaikų širdeles“, tęstinis, vykdomas advento laikotarpiu. Svarbiausias projektinės veiklos siekis – pasiimti tai, kas gražu, šviesu, kas papildo šeimos vertybes ir įprasmina prieššventinį ir šventinį buvimą kartu.

2018–2019 metais Klaipėdos rajono švietimo centras įgyvendino etninės kultūros projektą „Etninių simbolių raktas bendrystei“, kurio metu mokytojai, mokiniai ir Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai susipažino su etninių ženklų ir raštų reikšmėmis, išbandė įvairias tautodailės rūšis kuriant darbus etninių simbolių tematika: audimą, odos, keramikos ir metalo dirbinius, medžio drožybą ir raižybą, karpinius ir kt. Projektas atskleidė formų gausą, per kurias reiškiasi mokytojų ir mokinių kūrybiškumas, o etniniai simboliai, raštai, ženklai įsitvirtina kūriniuose, kaip tik leidžia žmogaus vaizduotė ir pajautimas.

Didžiuojamės mokytojais, puoselėjančiais etninę kultūrą mokyklose. Gargždų „Minijos“ progimnazijos technologijų mokytoja metodininkė Ramunė Našlėnienė ir vyresnysis technologijų mokytojas Darius Gruzdys įgyvendino 6-7 klasių projektą „Ar mes žemaičiai?“, skirtą Žemaitijos metams paminėti. Mokinius filmuotos medžiagos įgarsinimui parengė lietuvių kalbos mokytoja Rūta Tamošaitienė. Kviečiame pamatyti ir galimai naujų dalykų sužinoti! https://www.youtube.com/watch?v=CWDQ6WyJ6Ko

Šiandien Drevernos kultūros namuose vyko Švietimo centro etnokultūrinio projekto „Etninių simbolių raktas kartų ryšiui“, skirto rajono mokyklų pedagogų etnokultūrinių kompetencijų ugdymui, gerosios patirties sklaidos renginys – mini konferencija „Etninių simbolių temos įvairių dalykų pamokose“. Etniniai simboliai – tema, suteikianti laisvės interpretuojant iš pažiūros konkrečius protėvių naudotus ženklus, kviečianti ne tik pažinti praeitį, bet ir formuoti savą požiūrį į ją, per pajautimą ir susitapatinimą kurti vienovę su praeitimi ir harmoniją su supančiu pasauliu.