etnokulturos vertybes siekiant sveikos visuomenes ateityjeGargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ etnokultūros projekto „Iš lobių skrynelės į vaikų širdeles ir stiprią sveikatą“ veikla prasidėjo kovo mėnesį. Grupių „Drugeliai“ ir „Ežiukai“ ugdytiniai, tėveliai, seneliai ir mokytojos nuotoliniu būdu dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ekologiniame konkurse „Mano žalioji palangė“, skirtame Eugenijos Šimkūnaitės metų paminėjimui.

Nors buvo karantino metas, bet veikla vyko sklandžiai. Priešmokyklinio ugdymo mokytojų Virginijos Martyšienės ir Raimondos Bubliauskienės motyvuoti ugdytiniai kartu su šeimos nariais sėjo, sodino, prižiūrėjo vaistažoles, įvairius vaistingus augalus namuose ant palangių. Puikus rezultatas:  grupės „Ežiukai“ komanda - II turo nugalėtojai.

Atšilus orui, užaugintus augalus perkėlė į vaistažolių lysves, šiltnamius. Ugdytiniai vasarą noriai prižiūrėjo juos ir darželyje, ir namuose. Prasiplėtė vaistažolių lysvės įstaigos sodelyje naudingais augalais. Edukacinę erdvę papuošė naujas mažasis sodelis, kuriame pasodinti senoviniai vaistiniai prieskoniniai augalai: smidras, raudonėlis, šokoladinė mėta ir kita. Vaikai kartu su suaugusiais ruošė vaistažoles žiemai. Šaltuoju metų laiku vykdysime tęstinį  projektą „Gerkime arbatėlę į sveikatėlę“ ir žinoma, augsime SVEIKI!

Ugdytiniai žinias apie vaistažoles, jų naudą sveikatai, savitą kūrybinę raišką, praturtintą tautiniais, tradicinio meno elementais praplėtė įvairiose edukacinėse veiklose.

Gargždų krašto muziejuje Giedrė Rudaitytė, Agluonėnų etnografinėje sodyboje, filialo vadovė edukacinės veiklos „Lobių skrynelėje liaudies išmintis“ metu supažindino grupių „Bitutės“ ir „Pelėdžiukai“ vaikus su vaistažolėmis: mėta, čiobreliu, dilgėle, šalaviju, rūta, ramunėlėmis. Papasakojo apie jų gydomąsias savybes, naudą žmogui. Žinių įtvirtinimui vaikai jas uostė, spėjo pavadinimus, šoko lietuvių liaudies šokius, dėliojo dėliones, gėrė sveikuolišką arbatą.

 

 

Dovilų etninės kultūros centre etnologai Dalia Lengvinaitė, Helmutas Lotužis ir direktorė Lilija Kerpienė edukacinės valandėlės „Žolynų galia“ metu grupės „Smalsučiai“ vaikus supažindino su vaistingaisiais augalais, jų nauda, kartu kūrė darbelius iš šiaudelių ir sudžiovintų gėlių bei žolynų. Daug džiugių emocijų vaikai patyrė stebėdami etninės kultūros centre eksponuojamus darbus iš gamtinės medžiagos, kurie senovėje vaizdavo naudojamus daiktus, žaislus.

Rudenį priešmokyklinių grupių ugdytiniai aplankė Agluonėnų etnografinę sodybą, susipažino su ten augančiais vaistingaisiais augalais, žaidė lietuvių liaudies žaidimus, gėrė arbatą iš vaistažolių, susipažino su senoviniais pastatais, juose esančiais baldais, rakandais ir kita. 

Edukacinė valandėlė-viktorina „Vaistažolių takeliais į sveikatos kelią“ ugdytinius, mokytojas ir svečius kvietė į žinių šalį: ko nesužinojome - sužinoti, ko neišmokome – išmokti. Šiuo keliu vedė žolininkė Giedrė Bružienė savo sodyboje Gerduvėnuose. Vaikai kartu su žolininke ieškojo vaistingųjų augalų, sėmėsi jėgų iš medžių, sveikatą teikiančio šaltinio, miške augančių kiškio kopūstų ir kita.

Viktorinos metu, kurią organizavo ikimokyklinio ugdymo mokytoja Vida Mockienė ir žolininkė Giedrė Bružienė, vaikai įtvirtino žinias apie vaistinguosius augalus, aplinkoje ieškojo rudens sukurto grožio, kūrė darbelius, puokštes iš įvairiaspalvių augalų, serviravo stalą arbatai ir kita.

Įstaigos koridorių papuošė kūrybinių darbelių paroda „Aš ir mano žalieji augalai“.

„Daug vaistų gamtoj yra, tik pažint juos reikia. Vasarėlę prisirinkęs, žiemą būsi sveikas“ – Eugenijos Šimkūnaitės mintys atsispindėjo visose edukacinėse veiklose.

Vaikai suvoks, kad augalai ir žmonės jau nuo senų laikų gražiai sugyveno ir dabar turi gražiai sugyventi, vienas kitam padėti, tik reikia žinoti, kur juos rasti, kaip surinkti ir kaip paprašyti pagalbos.

VAIZDO REPORTAŽAS

Rima Butkuvienė, Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui