Žinomas amerikiečių eseistas, filosofas ir poetas Ralfas Valdo Emersonas yra pasakęs: „Kalba – tai miestas, į kurio statybas kiekvienas žmogus, gyvendamas Žemėje, atneša savo akmenį“. Tokį miestą jau ne vienerius metus bando statyti Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokiniai ir jų mokytojai. Šiemet  vėl tradiciniais ir netradiciniais renginiais paminėta Gimtosios kalbos savaitė, skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai.

Nuo pat savaitės pradžios gimnazistus į pamokas kvietė išradingas skambutis – įvairios dainos, susijusios su kalba ir literatūra. Skaitykloje atidaryta paroda, skirta lietuvių kalbos kultūros puoselėjimui, vyko tradicinė akcija „Knygų mainai“. Kadangi 2017-ieji metai Lietuvoje – Kalbos kultūros metai, daugiausiai dėmesio buvo skirta  kalbos teršimo ir švarinimo problemoms. Antradienio rytą visi susirinkę gimnazijos foje galėjo stebėti  Taisyklingos kalbos bokšto statybas. Plytos – tai įvairiaspalvės dėžutės, ant kurių užrašytos pačios didžiausios kalbos klaidos, o šalia paaiškinta, kaip reikia taisyklingai pasakyti žodį ar frazę. Šalia esančiame stende antrokai gimnazistai įvairiausiais būdais  - kas išmezgę, kas išsiuvinėję, kas suklijavę mozaiką, kas nupiešę - pakvietė į sudėtingos rašybos žodžių parodą „Nepakliūk į spąstus“. Trečiadienį „Vaivorykštės“ bendruomenei buvo surengta tradicinė šventė „Aš – kūrėjas“, kurioje savo kūrybą skaitė, dainavo ir svečiai iš Palangos senosios bei Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijų. Šventę vainikavo aktorės Dalios Kanclerytės įspūdingai skaitoma „Giesmių giesmė“ ir Sigito Stalmoko atliekamos melodijos.

Ketvirtadienį penki gimnazijos lituanistų parengti  mokiniai dalyvavo meninio skaitymo ir dainuojamosios poezijos konkurse ,,Lietuviško žodžio šviesoje“ Klaipėdos universiteto Mažojoje auloje. Į šį renginį, organizuojamą UAB „Promo Plius“  ir partnerių,  „Vaivorykštės“ gimnazistai vyko jau vienuoliktą kartą, taip kartu su Klaipėdos krašto moksleiviais bei jų pedagogais paminėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Konkurso komisijos pirmininkas, režisierius, aktorius Sigutis Jačėnas labai pozityviai nuteikė jaunuosius skaitovus teigdamas: „Drąsiai skaitykite visam pasauliui. Ne tik mūsų ausims, bet ir širdims. Atminkite, Lietuvos yra tiek, kiek jos yra mūsų širdyse“. Gimnazistai džiaugėsi, jog galėjo parodyti, kokie yra kūrybingi, kokia brangi lietuvių kalba, pasidžiaugė kitų konkurso dalyvių gebėjimais, patyrė nuostabių emocijų ir nekantriai laukia komisijos vertinimo rezultatų –  konkurso laureatai bus pakviesti drauge su profesionaliais atlikėjais dalyvauti  apdovanojimų ceremonijoje ir koncerte, kuris vyks I. Simonaitytės bibliotekos Renginių salėje. Penktadienio popietėje, vykusioje Jono Lankučio bibliotekoje,  buvo apdovanotos  gimnazistės, dalyvavusios  rašinių konkurse „Mano gimtasis kraštas“.

Gimtosios kalbos savaitė prabėgo kaip viena akimirka, pilna nepakartojamų įspūdžių, jautrių susitikimų, pažinimo džiaugsmo, o gimnazijos bendruomenė įsitikino, kad posakis „Švari kalba – švari galva“ yra vežantis (= teisingas). Tikimės, kad  lietuvių kalbą gimnazistai puoselės ne tik per šventes, bet ir kasdieniniame gyvenime, ne tik vieną savaitę, bet ištisus metus.

 

Nerija Valinčienė, Vidas Vaitkus, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos lituanistai

Gintauto NAŠLĖNO nuotr.: lituanistai prie Taisyklingos kalbos bokšto; šventės „Aš – kūrėjas“ dalyviai